Historia struga ma swój początek w pierwszej połowie XX stulecia, w samym sercu Norwegii, pośród najwyższych gór i najgłębszych fiordów północnej Europy.
 
Stolarza meblowego z Lillehammer irytował nieestetyczny i nieapetyczny wygląd sera krojonego na stół. Nie sposób było ukroić ładny, równy i cienki plaster sera. Po wielu żmudnych eksperymentach uzyskał oczekiwany rezultat – strug do sera ujrzał światło dzienne. Thor Bjorklund opatentował swój wynalazek dopracowany do perfekcji w 1925 r. Jego  produkcję rozpoczął w Lillehammer, w 1927 roku. Od tej pory zarówno fabryka jak i strug do sera odgrywają naturalną i dość symboliczną rolę w dziejach miasta i kraju.
Pierwsza na świecie fabryka strugów do sera jest nadal jedyna w Norwegii.
Technologia produkcji, wzory i obróbka materiałów uległa zmianie nadążając za nowoczesną technologią, ale podstawowe zasady działania pozostały te same. Strug do sera stał się szybko bardzo popularny w całej Skandynawii – praktyczny i łatwy w użyciu, dodatkowo cienko krojący rodzinny budżet. Wynalazek przyciągał konkurencję. Doszło do kilku rozpraw sądowych, ale Thor Bjorklund szybko doszedł do wniosku, że nie warto prowadzić walki z wiatrakami. Postanowił postawić na wysoką jakość, racjonalizację produkcji i rozsądne ceny. Po ponad 70 latach strug do sera jest nadal głównym produktem firmy, a Thor Bjorklund & Sonner AS wiodącym producentem.
Strugi do sera produkowane są dzisiaj w wielu krajach, ale oryginalny produkt pochodzi tylko z Lillehammer.
W ofercie firmy znajduje się dzisiaj wiele modeli strugów i noży przeznaczonych do różnych rodzajów sera. Do asortymentu doszły między innymi specjalnie skonstruowane strugi do serów miękkich, noże i tarki do sera oraz wiele innych praktycznych i estetycznych przyrządów kuchennych i stołowych.
Tak więc historia o człowieku, który nauczył ludzi ładnie, cienko i równo kroić ser, trwa dalej. Będzie trwać dopóki ser jest jednym z podstawowych, najbardziej popularnych i lubianych składników naszej kuchni.                                                                                                                                
            Strug do sera jest idealnym przyrządem do krojenia równych plastrów sera w niezwykle prosty sposób. Ser przechowywany w większym kawałku i krojony tuż przed spożyciem, zachowuje pełen aromat i świeżość.
Strug do sera powinien znaleźć się w każdym domu, ale jest także niezastąpiony w stoiskach sprzedaży sera, gdzie często klientom podaje się smakowe próbki serów. Próbka taka będzie przy użyciu struga podana w higieniczny, ekonomiczny i atrakcyjny sposób. 
Strugi dobieramy w zależności od rodzaju sera .Istnieje kilka modeli strugów do serów  twardych i  pół-twardych. Można nimi także:
- pokroić ogórki na mizerię
- krojąc ogórki wzdłuż otrzymamy cienkie i efektowne pasy do zawijania małych zakąsek i dekoracji.
- łatwo i szybko pokroimy także masło wyjęte prosto z lodówki[ do podania na stół lub przy wyrabianiu ciasta na domowe wypieki
-prostym i niezwykle efektywnym przyrządem jest tarka do sera . Ser wiórkowany tuż przed użyciem  zachowuje pełen aromat .Łopatka może także posłużyć do uzyskania dekoracyjnych paseczków z pomarańczy lub innych owoców cytrusowych.

Do serów miękkich dobieramy specjalny strug. Dzięki niemu ser nie będzie się przyklejał do powierzchni łopatki , co miałoby miejsce przy użyciu struga do serów twardych.
.          
.            Praktyczne i eleganckie w użyciu są noże do serów pleśniowych a także do masła i serów kremowych.
Wszystkie wymienione produkty są dostępne na naszym rynku. Można je kupić pojedynczo  lub w zestawach.